YAWAW - Weblog o webdesignu, CSS, XHTML a moderním vývoji webových aplikací

Menu:
Archív weblogu:
Další odkazy:

YAWAW (Yet Another Weblog About Webdesign) - Weblog o webdesignu

Tento weblog je zaměřen na webdesign, CSS, XHTML a moderní trendy používané při vývoji webových aplikací. Jeho úkolem je (bude) poskytovat zajímavé informace z oblasti vývoje webových aplikací a projektů. Je určen profesionálům i amatérům, chtějícím si rozšířit své obzory v oblasti vývoje webových aplikací.

Nacházíte se v sekci: BlahaSoft.cz >> Weblog >> příspěvek DOCTYPE u firemních prezentací ano či ne?

DOCTYPE u firemních prezentací ano či ne?

Napsal mi Yuhů

Na můj příspěvek Proč je tabulkový layout používaný? reagoval sám Yuhů. Pro začínajícího bloggera národní svátek :) Napsal zdravě a konstruktivně kritický komentář mého příspěvku, čímž mě velmi potěšil, ačkoli jsem si jako ješitný začínající blogger samozřejmě myslel, že můj příspěvek je naprosto super, pravdivý, bez jediné chyby na kráse :) Tímto mu děkuji a doufám, že se nebude příliš zlobit, když zde na jeho názory budu reagovat. Vlastně jen na jeden (na ostatní nemám teď čas, snad příští týden), doufám že nebude příliš vytržen z kontextu.

DOCTYPE u firemních prezentací

Yuhů mně mimo jiné napsal: Zkoumání webů je zajímavé. Chybějící doctype podle mě není dobře nebo špatně. Uvedu několik důvodů, proč si mysím, že chybějící DOCTYPE u firemní prezentace je špatně.

Firemní prezentace by měla být především profesionální prezentace. Jako profesionální prezentace by měla obsahovat co nejméně chyb (technických, jazykových, informačních atd.). Stránky bez DOCTYPE nejdou zvalidovat, tudíž nelze vyloučit, že technické chyby v HTML kódu neobsahují. A stránka firemní webové prezentace obsahující (technické) chyby není profesionální - ať z hlediska vytvořitele (webdesignérské firmy), nebo z hlediska zadavatele (prezentované firmy). bez ohledu na velikost firmy, objem zaplacených peněz atd.

Nelze akceptovat ani námitku, že obyčejný uživatel to přece nepozná. Možná nepozná, resp. pravděpodobně nepozná, pokud jsou stránky jinak dobře napsané. Ale je to totéž, jako kdyby programátor napsal a odevzdal C++ kód, ve kterém kompilátor našel varování (warnings). Program také patrně bude fungovat a nikdo to nepozná, ale z hlediska programátora to není profesionální.

Jiná situace je u amatérských stránek a stránek, které si nečiní komerční ambice (do této kategorie samozřejmě nelze zahrnout weby strátní správy apod.). Zde jsou v zásadě jakékoli chyby prezentace (technické, jazykové, informační atd.) odůvodnitelné a pochopitelné. Ale u prezentací firemních a komerčních toto z důvodu profesionality akceptovatelné není (alespoň pro mě).

Předchozí příspěvek: Proč je tabulkový layout používaný?
Následující příspěvek: Pro koho děláme weby?

Autor: Jan Bláha, vloženo: 05. 03. 2004 08:51, Trvalý odkaz Názory 
Zápatí:

Copyright © Jan Bláha, Všechna práva vyhrazena ®
Stránky jsou tvořeny podle kritérií XHTML 1.0 Strict, jsou CSS validní a splňují kritéria přístupnosti Dogma W4.

Weblog je generován offline editorem EasyBlog. Autorem původní šablony je Vít Dlouhý.