YAWAW - Weblog o webdesignu, CSS, XHTML a moderním vývoji webových aplikací

Menu:
Archív weblogu:
Další odkazy:

YAWAW (Yet Another Weblog About Webdesign) - Weblog o webdesignu

Tento weblog je zaměřen na webdesign, CSS, XHTML a moderní trendy používané při vývoji webových aplikací. Jeho úkolem je (bude) poskytovat zajímavé informace z oblasti vývoje webových aplikací a projektů. Je určen profesionálům i amatérům, chtějícím si rozšířit své obzory v oblasti vývoje webových aplikací.

Nacházíte se v sekci: BlahaSoft.cz >> Weblog >> Archiv

Iniciativu proti Google.cz nepodpořím

O co jde

Dušan Janovský započal v jistém smyslu boj proti Google.cz. Nelíbí se mu, že vyhledávač Google.cz parazituje na vyhledávači Google.com. jeho initiativu podpořilo s nadšením mnoho bloggerů. Chtějí zabránit zmatení uživatelů, kteří místo Google.com používají Google.cz, aniž by si byli vědomi toho, že vlastně nepoužívají Google, ale docela jiný (a horší) vyhledávač.

O co jde podrobněji

Dušan vyzývá k několika krokům a doporučení (cituji):

Dušan: Vyzývám provozovatele stránky google.cz, aby na stránku Google.cz napsali výrazné vysvětlení, jak se to s Googlem má a přidali výrazný odkaz na stránku www.google.com. Dokud tak neučiní, budu jejich počínání považovat za společensky škodlivé a neetické.
Můj komentář: Je pravda, že na stránce Google.cz není napsáno, že tento vyhledávač nemá s Google.com nic společného, kromě jména domény. Nicméně odkaz na stránku Google.com tam je. Sice jako jeden z mnoha dalších, ale je.

Dušan: Doporučuji všem, aby vysvětlovali kamarádům a známým, jak se to s doménou google.cz má.
Můj komentář: S tím lze jen souhlasit, pokud budou vysvětlována fakta bez osobních emocí.

Dušan: Prosím všechny, kdo odkazují na doménu google.cz, aby odkaz zrušili.
Můj komentář: S tím nesouhlasím, nevidím k tomu důvod, pokud budou opět odkazy řádně vysvětleny, kam že se to vlastně uživatel může dostat.

Dušan: Prosím všechny, komu leží na srdci budoucnost českého internetu a vzdělanost národa, aby si udělali podobnou samostatnou informační stránku o google.cz, jako je tato, a vzájemně na sebe odkazovali, nejlépe s textem odkazu "google.cz". Dejte pozor, abyste nekopírovali brand Google. Zároveň prosím odkazujte také na www.google.com.
Můj komentář: Tohle už mi připadá jako navádění k něčemu, co se mi skutečně nelíbí. Tímto pzůsobem chceme bojovat za osvětu uživatelů? Je to skutečně čistý způsob?

Dušan: Nechci na toto téma rozpoutat řetězové maily nebo spamy. Nechte prosím každého, ať si na situaci udělá názor sám.
Můj komentář: Stalo se, udělal jsem si názor, byť není zcela totožný s autorem.

Proč ne já

Nikdy jsem neměl rád hromadné akce typu "Hrr na ně". Vím, že tento počin si klade za cíl prospět obyčejným uživatelům internetu a zabránit jejich matení, ke kterému může docházet. Ale nelíbí se mi styl provedení. Koho si vybereme příště? Co třeba taková ATI.cz? Neparazituje náhodou na značce ATI.com? Kdo to rozhodne?

Dochází skutečně k matení uživatelů

Čím parazituje Google.cz na Google.com? Google.com má jasně definovaný vzhled. Google.cz má také jasně definovaný vzhled. Tyto vzhledy se zaměnit nedají. Zaměnit se tedy dá jen adresa. Ale co třeba taková adresa ggoogle.com? Dostanu se z ní opět na Google.com. Skutečně tohle uživatel chtěl? Nedochází tím k matení uživatele? Jsme si tím tak jisti?

Závěr

Nepodpořím iniciativu Dušana Janovského ohledně Google.cz. Nejsem si jist, že je správná a vedená korektním způsobem.
Autor: Jan Bláha, vloženo: 19. 04. 2004 18:01, Trvalý odkaz Názory 
Zápatí:

Copyright © Jan Bláha, Všechna práva vyhrazena ®
Stránky jsou tvořeny podle kritérií XHTML 1.0 Strict, jsou CSS validní a splňují kritéria přístupnosti Dogma W4.

Weblog je generován offline editorem EasyBlog. Autorem původní šablony je Vít Dlouhý.